تلاش هوشمندانه یا تلاش زیاد؟

یک متناقض نما در زمینه موفقیت در زندگی فردی و شغلی وجود دارد. اینکه افرادی که سخت کار می کنند و زیاد تلاش می کنند، موفق تر هستند یا افرادی که کمتر کار می کنند ولی در عوض هوشمندانه تلاش می کنند. در سالهای اخیر، موجِ موفقیت های یک شبه، توجه زیاد به استارتاپ ها و داستان های موفقیت شان و همچنین مرارت های ناشی از کارهای طولانی و سخت موجب شده است تا عبارت تلاش هوشمندانه در گفتگوهای روزمره یا تفکرات درونی مان بسیار شنیده شود.

تعابیر مختلفی از تلاش هوشمندانه یا کار هوشمندانه در نظر افراد مختلف وجود دارد. هریک به نحوی کار هوشمندانه را توصیف می کنند. برخی اختراع و ابداع را معنای واقعی کار هوشمندانه می دانند و برخی نیز تلاش هوشمندانه را به ابزاری برای توجیه تنبلی و تن آسایی خود استفاده می کنند.

اینکه واقعا تلاش هوشمندانه چیست؟ چه تفاوتی با سخت تلاش کردن و تلاش زیاد دارد؟ کدامیک از این دو یعنی تلاش هوشمندانه یا تلاش زیاد بهتر است؟ از جمله موضوعاتی است که در این مطلب به دنبال آن هستیم.

 

 

تفاوت بین تلاش هوشمندانه و سخت تلاش کردن چیست؟

وقتی صحبت از تفاوت بین این دو نوع تلاش کردن می رسد، به راحتی می توان تلاش زیاد را اینگونه تعریف کرد که “اگر می خواهید از یک راه طولانی به هدف خود برسید، باید ساعت های طولانی هم برای آن تلاش کنید.”

اگر کسی تلاش زیاد را انتخاب کند باید از همه زودتر شروع به کار کند، تا دیر وقت بیدار بماند و از تفریحات خود بگذرد؛ در حالی که دیگران از تفریحات خود لذت می برند و حتی در برخی موارد موفق ترند! آن فرد باید در نظر داشته باشد که  همیشه حداقل یک نفر هست که از او کمتر می خوابد و بیشتر از او تلاش می کند اما آیا موفق هم می شود؟ خیر! علت آن تفاوت بین تلاش زیاد و تلاش هوشمندانه است.

 

 

سوال اصلی در تلاش هوشمندانه: کار کمتر و ارزش بیشتر

هر فردی در زندگی پس از آنکه هدف خود را تعیین می کند، گمان می کند که باید ساعت های زیادی را برای تلاش کردن صرف کند. اما هرچه در این راه رشد کرده و پخته تر می شود، از خود می پرسد “آیا می توانم ساعات کاری خود را به گونه ای کاهش دهم که باز هم موفقیت آمیز باشند؟”

برخی از افراد به طور ناخودگاه و ذاتی بدون اینکه حتی متوجه بشوند، این سوال را پاسخ داده و راه هوشمندانه ای در ذهن خود انتخاب کرده و شروع به تلاش هوشمندانه می کنند. این گونه از افراد، بسیار خوش شانس هستند که باهوش اند و با هوش خود عمل می کنند، اما این به این معنا نیست که دیگران نتوانند هوش خود را تقویت کنند و حتی از آن ها هم باهوش تر شوند.

 

 

ویژگی ها و مهارت های تلاش هوشمندانه

نظرات متفاوتی برای معنی واقعی تلاش هوشمندانه و راز افرادی که به طور ذاتی از آن استفاده می کنند وجود دارد که طبق بررسی ها برخی از آن ها عبارتند از:

  1. مهارت مدیریت زمان
  2. هدف گذاری
  3. تفکر قبل از عمل
  4. خوشبین بودن به کسب موفقیت و نا امیدنشدن از شکست
  5. شناسایی و انتخاب فرصت های مناسب

 

 

کدام یک بهتر است :  تلاش هوشمندانه و تلاش زیاد

مشکل بین تلاش هوشمندانه و تلاش زیاد این است که بیشتر افراد فکر می کنند یا باید زیاد تلاش کنند یا هوشمندانه! اما سوالی که باید از خود بپرسیم اینست که چرا هردو باهم نه؟

افراد بسیار موفق را در نظر بگیرید؛ آن ها از هر نظر در زندگی خود موفق اند زیرا آن ها باهوش اند! اما واقعیت اینجاست که باهوش بودن برای موفق بودن کافی نیست؛ افراد بسیار موفق در کنار هوش خود هزاران بار بیشتر از ما تلاش کرده اند و در این مسیر با لحظات بسیار سختی مواجه شده اند.

 

 

معجون تلاش هوشمندانه و تلاش زیاد برای موفقیت

تلاش زیاد و هوشمندانه نمی توانند از یکدیگر جدا باشند، شما نمی توانید روزی از خواب بیدار شوید و به خود بگویید “من امروز تصمیم های هوشمندانه می گیرم” ولی تلاشی انجام ندهید؛ بلکه باید این جمله را بارها و بارها و هر روز به خود تکرار کنید و برای رسیدن به آن نیز بسیار تلاش کنید. به عبارتی هم بایستی باهوش بود و هم پشتکار خوبی داشت.

وقتی به اولین موفقیت های خود دست پیدا می کنید، به مرور زمان با تجربه تر می شوید و وقتی با تجربه تر می شوید، کمتر خطا می کنید و در نتیجه با تجربه شدن و کاهش شکست ها، مقدار زیادی زمان مفید و انرژی ذخیره می کند.

پس برای چگونگی تصمیم هوشمندانه گرفتن سخت تلاش کنید و عجول نباشید. اشتباه بکنید اما آنقدر هوشمند باشید که از اشتباهاتتان درس بگیرید.
اگر این جملات شما را توصیف می کند، تبریک می گویم! چون شما به یک فرد باهوش تبدیل شده اید و هوشمندانه عمل می کنید.

منبع

دیدگاه خود را بنویسید

ارتباط با ما

  1. امور مشتریان : 02833322250
  2. سامانه هوشمند : 30002264
  3. قزوین، بلوار شهید لشکری، ساختمان افق، واحد 9

نماد الکترونیکی

logo-samandehi

خبرنامه