تمرکز خود را بهبود دهید

چند بار شده که پشت میزی بنشینید و سعی کنید روی موضوعی تمرکز کنید. سپس ببینید که ذهنتان آشفته و سردرگم است و قادر به متمرکز شدن نیست؟

باوجود بهترین اهدافی که در ذهن دارید، نمی توانید تمرکز کنید. همه ی ما در این وضعیت مشابه خسته کننده، قرار گرفتیم. همچنین این موضوع می تواند عملکرد شما را تضعیف کند.

در این مقاله میخواهیم راهکارهایی را ارائه دهیم که تمرکز شما را بهبود بخشد و وقفه هایی که روزانه در کارها ایجاد می شود، را کاهش دهد.

محیط

محیط کار هر شخص، نقش اساسی در بالا بردن توانایی تمرکز دارد. داشتن محیطی راحت و متناسب، مانند این است که ملک شخصی شماست و به راحتی می توانید آنجا بمانید و تمرکز کنید.به چند ایده ای که در ادامه، برای بهبود محیط فیزیکی، بیان شده است، توجه کنید.

 

اطمینان داشته باشید که راحت هستید

برای راحتی کار، مطمئن شوید که در ابتدا، میز و صندلی در ارتفاع مناسبی قرار گرفته است. اگر صندلی، در ارتفاع خیلی بالا و میز در ارتفاع خیلی پایین قرار گرفته باشد، نمی توانید راحت باشید. درنتیجه مجبور می شوید که بایستید یا راه بروید.

 

تصاویری در محل کار خود قرار دهید

دیدن مناظره طبیعی یا تماشای حیات وحش می تواند به بهبود تمرکز کمک کند. اگر شما می توانید تابلو یا تصاویری را به محل کار خود ببرید، پس تابلوهایی را انتخاب کنید که عکسی از مناظر طبیعی داشته باشد که باعث شود لذت ببرید. این کار می تواند به تمرکز شما کمک کند، به ویژه اگر بتوانید تصاویر را از روی میز خود مشاهده کنید.

 

تا جایی که ممکن است وقفه های بین کار را کاهش دهید

گوش دادن به موسیقی هم می تواند کمک کند به خصوص اگر بی کلام باشد. برخی از مردم از برنامه های “صدای سفید” استفاده می کنند، این برنامه صداهایی ثابت و بدون وقفه مانند صدای امواج اقیانوس یا بارش باران پخش می کند. داشتن صدای پیش زمینه ای ثابت باعث می شود صداهای دیگر شنیده نشوند و در نتیجه کمک می کند بهتر تمرکز کنید و وقفه ای بین کارها ایجاد نشود.

 

 

تغذیه

به چند نمونه نکات ساده در مورد تغذیه توجه کنید.

 

آب بنوشید

بسیاری از ما هنگامی که در محل کار هستیم به نوشیدن آب اهمیت نمی دهیم. همچنین کم آبی باعث می شود احساس خستگی، کج خلقی، تنبلی یا حتی بیماری کنید. مغز ما اگر آب کافی نداشته باشد، نمی تواند بهترین و بالاترین عملکرد خود را نشان دهد. جذب هیدرات، یکی از راه های آسان برای بهبود تمرکز در طول روز است.

 

صبحانه بخورید

روزتان را با صبحانه ای سالم شروع کنید. وقتی که گرسنه هستید به سختی می توانید تمرکز کنید. بنابراین قبل از اینکه به محل کار خود بروید، وعده غذایی خوب و کاملی بخورید. می توانید در طول روز با خوردن اسنک هایی که به همراه آوردید به حفظ تمرکز خود کمک کنید. بادام، کلم برکلی، میوه تازه و سبزیجات نیز انتخاب های خوبی هستند.

 

بایستید و راه بروید

آیا شده طول روز پیاده روی کنید؟ بیشتر مردم به اندازه ی کافی تحرک ندارند. محققان نشان داده اند که پیاده روی منظم باعث افزایش تمرکز در طول روز می شود.

 

ذهنیت

اختلال های دائمی و بازده کمی که با این اختلالات همراه است در محیط های کاری امروز بسیار رایج است، که پزشکان به این ها، اختلال کم توجهی یا adt داده اند. معتقدند که تمام سازمان ها از این موضوع رنج می برند.

به چند نمونه از این راهنمایی ها برای کمک به تمرکز استفاده کنید.

 

زمانی را برای فکر کردن به مشکلات تعیین کنید

بسیاری از ما در طول روز، به دلیل اینکه به طور مداوم در مورد مسائلی نگران هستیم، نمی توانیم تمرکز کنیم. مانند نزدیک بودن مهلت تحویل پروژه ای که هنوز شروع نکرده اید یا همکار جدیدی که باعث ایجاد مشکل شده و یا حجم کاری بالایی که باید انجام دهید.

اگر کسی هستید که دائما به مشکلات فکر می کنید، پس آن ها را یادداشت کنید و مانع این اختلالات ذهنی شوید. سپس زمانی را برای رسیدگی به این مسائل برنامه ریزی کنید.

 

 

در هر زمان تنها بر یک کار تمرکز کنید

اگر در زمان کوتاهی بخواهید هم به ایمیل ها پاسخ دهید، هم پیام های متنی ارسال کنید و هم  تماس های تلفنی فوری داشته باشید، به سختی می توانید روی تمام کار ها تمرکز کنید. برخی از محققان معتقدند که ۱۵ دقیقه طول می کشد تا بعد از وقفه، دوباره تمرکز کامل را به دست بیاوریم.

 

پنجره ایمیل و برنامه چت را ببندید

اجازه دهید پست صوتی شما کار خود را انجام دهد. اگر محل کار شما مخالفتی نمی کند، در اتاق خود را ببندید و پلاکاردی پشت در بچسبانید که لطفا مزاحم نشوید تا دیگر همکاران بدانند که به تمرکز نیاز دارید. اگر مدیر هستید و باید به صورت خطی مشی درهای باز عمل کنید، درنتیجه هنگامی که به تمرکز نیاز دارید کارها را در خانه یا مکان دیگری انجام دهید.

 

 

 

کارها را بر اساس نیاز به دقت بیشتر و کمتر تقسیم بندی کنید

این کار باعث می شود بعد از انجام کاری که نیاز به تمرکز بالا داشت، ذهن استراحت کند. به عنوان نمونه اگر به مدت ۲ ساعت روی بودجه بندی کار کردید، احتمالا بعد از آن احساس خستگی خواهید کرد. بنابراین می توانید انرژی خود را با انجام کارهایی که نیاز به دقت کمتری دارد، شارژ کنید. به عنوان مثال ۱۵ دقیقه قبل از بازگشت به انجام ادامه بودجه بندی، به کار تشکیل پرونده بپردازید.

 

اولویت بندی

داشتن وظایف بیش از حد برای انجام دادن، می تواند اختلال ایجاد کند و در برخی موارد باعث به تعویق افتادن می شود یا ممکن است از این شاخه به آن شاخه بپرید، توهم ایجاد کند که کار زیادی انجام دادید در صورتی که اصلا این طور نیست. اگر شما مطمئن نیستید کدام یک را شروع کنید یا کدام یک مهمتر است، ۱۵ دقیقه وقت بگذارید تا لیست وظایف را اولویت بندی کنید.

محدود کردن اختلالات باعث می شود بیشتر در جریان کارها قرار بگیرید در نتیجه کار بیشتری انجام می دهید.

 

 

 نکات بیشتری برای بهبود تمرکز
زمان های استراحت کوتاهی داشته باشید

ما می توانیم استاد تمرکز شویم، اما در نهایت به استراحت نیاز داریم. ذهن می تواند به مدت ۸ ساعت شدیدا روی موضوعات مختلف تمرکز کند. اما بهتر است که کارها را به گونه ای تقسیم کنید که به ازای هر ساعت کار ۵ الی ۱۰ دقیقه استراحت کنید. این زمان های استراحت کوتاه سبب می شود که قبل از متمرکز شدن دوباره ذهن استراحت کند.

وقتی که هوشیارترید به انجام کارهای سخت تر بپردازید

این موضوع به بالابردن تمرکز شما کمک می کند.

 

از هدفون استفاده کنید

اگر گوشی شما هدفون دارد، هر روز چند ساعتی از آن استفاده کنید. اگر همکاران شما ببینند که با استفاده از هدفون در حال مکالمه هستید کمتر وقفه ایجاد می کنند.

به خودتان پاداش دهید. به عنوان مثال با خودتان قول و قراری بگذارید که اگر ۴۵ دقیقا به طور دائم روی کاری تمرکز کردید، می توانید در زمان استراحت قهوه بنوشید. دادن پاداش های کوچک به خود باعث ایجاد انگیزه بزرگی می کند.چند بار شده که پشت میزی بنشینید و سعی کنید روی موضوعی تمرکز کنید. سپس ببینید که ذهنتان آشفته و سردرگم است و قادر به متمرکز شدن نیست؟

باوجود بهترین اهدافی که در ذهن دارید، نمی توانید تمرکز کنید. همه ی ما در این وضعیت مشابه خسته کننده، قرار گرفتیم. همچنین این موضوع می تواند عملکرد شما را تضعیف کند.

در این مقاله میخواهیم راهکارهایی را ارائه دهیم که تمرکز شما را بهبود بخشد و وقفه هایی که روزانه در کارها ایجاد می شود، را کاهش دهد.

منبع

دیدگاه خود را بنویسید

ارتباط با ما

  1. امور مشتریان : 02833322250
  2. سامانه هوشمند : 30002264
  3. قزوین، بلوار شهید لشکری، ساختمان افق، واحد 9

نماد الکترونیکی

logo-samandehi

خبرنامه