عادت هایی که قاتل بهره وری شما هستند

عادت ها به زندگی ما انسان ها، شکل می دهند. برای رسیدن به یک توازن مناسب و در پی آن زندگی پربار که همراه با یک شغل خوب و راضی کننده و در عین حال طولانی مدت باشد؛ باید سعی کنیم خیلی از عادات خود به خصوص آن هایی که درصد بهره وری را کاهش می دهند از بین ببریم.

آیا متوجه شده اید که امسال سرتان بیش از اندازه شلوغ است؟ اما وقتی خوب دقت کنید می بینید که در ابتدا اهداف و برنامه های زیادی را برای سال پیش رو در نظر داشتید اما سال به پایان رسیده و شما به هیچ کدام از آنها نرسیده اید. باید سعی کنیم در این زندگی مدرن که با سرعت زیادی در حال حرکت است برای چند دقیقه هم که شده توقف کنیم؛ نگاهی به عقب بیاندازیم تا بتوانیم هفته، ماه یا سال خوبی را برای خود رقم بزنیم.

شاید بدون آن که اطلاع داشته باشیم درصد بهره وری مان دچار مشکل و نقصان شده است. زمان آن رسیده تا به تمام عادت های نادرستی که می تواند مانع پیشرفتمان شود خوب دقت کنیم. فهرست زیر شامل ۱۲ عادت غلطی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

۱.      چند وظیفه گی بودن

چند وظیفه گی (مالتی تسکینگ) را کنار بگذارید. این عادت یکی از رایج ترین و بدترین عادت های انسان است. بر خلاف آن چه تصور می کنید چند وظیفه گی هیچ کمکی به رشد و بهره وری نمی کند. در واقع اگر فقط یک کار را در دست داشته باشید می توانید در زمان کمتر و با نتیجه بهتر آن را به سرانجام برسانید.

به گفته گلوریا مارک؛ پرفسور یوسی اروین در شرکت فست (Fast Company) بعد از هر وقفه حدود ۲۳ دقیقه و ۱۵ ثانیه طول می کشد تا فرد مجددا روز کاری که در دست داشته تمرکز کامل کند. پس مدت زمانی که به این ترتیب هدر می رود بیش از آن چیزی است که تصور می کنید.

بیشتر شدن لزوما به معنی بهتر بودن نیست؛ در خیلی موارد کیفیت بر کمیت ارجحیت دارد. یکی از استراتژی های خوب و موثر تمرکز بر روی کارهایی است که انجام آن ها می تواند نتایج مثبتی در بر داشته باشد.

 

 

۲.      چک کردن دائم ایمیل شخصی

امروز چند بار ایمیلتان را چک کردید؟ خیلی از افراد بیشتر وقت روز در اینباکس شان می گذرانند؛ خواندن و پاسخ دادن به ایمیل ها در عوض کار کردن بلای جان شرکت ها شده است. هر چه ایمیل بیشتری ارسال کنید از آن طرف هم تعداد بیشتری دریافت می کنید. برای خود محدودیت هایی در نظر بگیرید، سعی کنید روزی فقط ۲ یا ۳ بار آن را چک کنید و از همه مهم تر به عهد خود پایبند باشید.

 

 

۳.        برای هر کاری داوطلب شدن

این که بخواهید تمام کارها را به عهده بگیرید، جز این که به شما و کسب و کارتان آسیب برساند؛ نتیجه دیگری در بر ندارد. لازم نیست که مسئولیت همه چیز را قبول کنید. از کمک دیگران استفاده کنید و در عوض خودتان کارهایی را انجام دهید که در آن مهارت کافی دارید.

 

 

۴.      بلد باشید” نه” بگویید

وارن بافت می گوید: “به دیگران اجازه ندهید که برنامه زندگیتان را تنظیم کنند. وقتی به کسی جواب نه بدهید، یعنی این که زمان بیشتری برای نیازهای خود دارید”. سعی کنید دائما در حال خدمت کردن و سرویس دادن به دیگران نباشید.

  1. نتیجه کارهای خود را بررسی نکردن

از اپلیکیشن ها استفاده کنید؛ صدها اپ نوشته شده که قادر هستند تمام فعالیت های روزانه شما را زیر نظر داشته باشند و از آن گزارش تهیه کنند. با مرور آن ها می توانید نقاطی که کارایی تان در آن ها کم است را شناسایی کنید و تغییرات لازم را به وجود آورید.

 

 

۶.       کار کردن برای زمانی طولانی بدون وقفه

گاهی لازم است که استراحت کنید. به صدایی که از بدنتان می آید گوش کنید و اجازه دهید که دوباره خود را بازیابی کند. بدن برای مدت مشخصی می تواند روی یک کار متمرکز باشد  گفته می شود حداکثر ۹۰ دقیقه است). کار خود را به بخش های کوچک تقسیم کنید و در بین آن بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استراحت کنید.

 

۷.      کار کردن بدون روال

داشتن روال کاری برای این که ذهن خود را کاملا معطوف کارتان کنید، لازم و ضروری است. اگر روال مشخصی نداشته باشید همیشه زمان از دست می دهید.

 

 

۸.      لیست طولانی از کارهای روزانه

سعی کنید از پر کردن فهرست کارهای روزانه خود پرهیز کنید. مطمئن باشید امکان ندارد بتوانید آن ها را در طول یک روز کاری تکمیل کنید. در این صورت هم افسرده می شوید و هم فکر می کنید که خیلی مفید نبوده اید. زمانی که این احساس به سراغ تان بیاید دچار دردسرهای مختلف از جمله استرس می شوید.

 

 

۹.      زیاد از حد به اینترنت وصل هستید

اگر دیگران از طریق گوشی، ایمیل، توییتر، فیسبوک و … به شما دسترسی داشته باشند؛ به معنی آن است که شما بیش از اندازه در تیررس آن ها هستید که هر کدام از آن ها می توانند به راحتی شما را از کار و زندگی بیاندازند. ارتباط همه وسایلتان را با اینترنت قطع کنید تا ببینید سطح بهره وری تان تا چه میزانی رشد می کند. تلفنی که در دست دارید می تواند بزرگترین قاتل در راه پیشرفت تان باشد. خیلی ها نمی توانند حتی برای چند دقیقه تلفن را از خود دور کنند. اگر گوشی تان آنلاین باشد همیشه وسوسه می شوید تا نسبت به همه موارد اطراف خود کنجکاو باشید. توصیه می شود در صورت امکان زمانی که در شرکت هستید گوشیتان را زمین بگذارید یا این که اصلا آن را خاموش کنید. بعد از آن آثار  افزایش بهره وری کاملا مشهود خواهد بود.

 

 

۱۰.  عادت خواندن اخبار

مقداری از زمان را برای خواندن یا نوشتن در نظر بگیرید. از مدیای با کیفیت استفاده کنید. از کلیک کردن روی تیترها یا خواندن اخبار کوتاه پرهیز کنید. در عوض سعی کنید مطالب با ارزش وبلاگ افراد کارشناس و خبره را مطالعه کنید.

 

 

۱۱.  مردد بودن

مشکل رایج افراد، لیست های بلند بالا از کارهایی است که در طول روز باید انجام شود اما بعد از مدتی دچار تردید می شوند که اقدام بعدی چیست. کارهای روزانه تان اولویت بندی  کنید و در کمترین زمان آن ها را به سرانجام برسانید.

 

 

۱۲.  اختراع مجدد چرخ

همیشه روش های بهتر و هوشمندانه تری برای انجام کارها وجود دارد. چرخ قبلا اختراع شده پس دنبال این نباشید که دوباره آن را بسازید. زمان با ارزش ترین و گران بهاترین منبعی است که در اختیار دارید؛ آن را به راحتی هدر ندهید. چارلز داروین می گوید: کسی که واهمه ای از هدر دادن یک ساعت از زندگی خود ندارد؛ به ارزش زندگی پی نبرده است.

منبع

دیدگاه خود را بنویسید

ارتباط با ما

  1. امور مشتریان : 02833322250
  2. سامانه هوشمند : 30002264
  3. قزوین، بلوار شهید لشکری، ساختمان افق، واحد 9

نماد الکترونیکی

logo-samandehi

خبرنامه