علل بازدارنده رسیدن به موفقیت

موفقیت می تواند همان چیزی باشد که رضایت شما را به همراه دارد و لذت را در زندگی تان جاری می سازد که به آن موفقیت فردی می گوییم. از بعد دیگر یعنی بعد اجتماعی، موفقیت همان چیزی است که شما را از دید اطرافیان فردی موفق نشان می دهد. در حقیقت شما را در جامعه مورد قبول سایرین جلوه می دهد. انسان می تواند با خودباوری، تغییر، تلاش هدف دار، امیدواری به آینده، ناامیدی از شکست و بسیاری موارد دیگر خود را در راه موفقیت قرار دهد.این داستان روی دیگری نیز دارد.  داستان موفقیت همانند همه داستان زندگی انسان دو سمت دارد. یکی موفقیت و دیگری شکست. در حقیقت یکی از تعاریف شکست  عدم موفقیت است یعنی اگر شما به موفقیت نرسیده باشید دچار شکست شده اید. در این مطلب می خواهیم به موانع موفقیت بپردازیم.

 

 

چرا موفقیت برایم حاصل نمی شود؟

شاید بارها این سوال را از خودمان پرسیده ایم که «چرا موفق نمی شویم؟» در این بخش می خواهیم به همین چرایی بپردازیم. با ما همراه باشید!

 

 

نداشتن خودباوری

بعضی مواقع ما انسان ها خودمان را قبول نداریم یعنی اعتماد به نفسی در درون خودمان نمی یابیم یا دارای ضعف در اراده هستیم و این عامل بزرگی برای عدم حصول موفقیت می باشد.به این جمله که شاید خیلی تکراری و مضحک به نظر برسد دقت کنید:

” اگر آن قدر که دیگران او را قبول داشتند او هم خودش را قبول داشت، انسان موفقی می شد “.

گاهی اوقات تفکر عمیق در یک جمله ی تکراری بسیار بهتر و مفیدتر از صدها جمله ی جدید می باشد. در اصل اگر جمله ای را صدبار خواندید و بدان عمل نکردید یا از درک آن عاجز ماندید آن جمله را تکراری ندانید.

 

 

مشخص نبودن هدف و زمان قطعی برای رسیدن به موفقیت و هدف

گاهی اوقات مسئله خودباوری نیست. یعنی فرد اعتماد به نفس لازم برای تلاش در راستای اهدافش را دارد اما نمی داند چه می خواهد؟ مدام از این شاخه به آن شاخه می پریم و از هر چیزی یک مقدار یاد می گیریم و سپس آن را رها می کنیم. در واقع حتی هدف تعیین شده ای وجود ندارد.

بعضی اوقات هم هدف مشخصی داریم و هماعتماد به نفس لازم وجود دارد اما زمان قطعی برای رسیدن به هدف تعیین نشده است. در این مواقع فرد با خود می گوید: ” آنقدر تلاش می کنم تا به هدف برسم “. این نقطه ی بسیار روشنی است اما باعث طولانی شدن مسیر رسیدن به هدف می شود و خستگی را به همراه دارد و ادامه ی راه آزار دهنده می شود. در حقیقت تاریخ مصرف کارمان تمام می شود.

طولانی شدن هر کاری سبب دلسردی و خستگی انسان می شود حال آن کار به هر میزانی لذت بخش باشد.

 

 

خودمان نمی خواهیم انسان موفقی باشیم

تا به حال این سوال را از خودتان پرسیده اید که اگر من بخواهم انسان موفقی باشم چه کس و چه چیزی می تواند جلوی من را بگیرد؟
در نظر داشته باشید که اگر می خواهید تنها و تنها خودتان باید بخواهید. ضروری است که با چند شکست متوالی میدان را خالی نکید و در پیدا کردن راه موفقیت پافشاری کنید.

“انسان موفقی نبود چون خودش نمی خواست”

 

 

بعضی ها موفق نشدن شان را پای قسمت و تقدیر می گذارند

همه ما می دانیم که هیچ چیز بدون اراده ی خداوند انجام نمی شود ولی هیچ گاه این معنی را نمی دهد که دست از تلاش برداریم و بگوییم اگر قرار بود خدا فلان چیز را به ما می داد تا به حال به آن رسیده بودم.

 

 

عجله و شتابزدگی

هیچ چیز خوب با عجله و شتاب زدگی میسر نمی شود  مقداری صبر، حوصله و اراده ی آهنین لازم دارد.

 

 

ترس از شکست

عدم موفقیت به سبب مختلفی حاصل می شود. برخی افراد از اینکه شکست بخورند تلاشی نمی کنند. در حقیقت آن ها از اینکه در جامعه، فردی بی عرضه خوانده شوند به سمت هدف خود حرکت نمی کنند. شعار زیر می تواند برای افرادی که اینگونه فکر می کنند مناسب باشد.

“تلاشی نکن تا شکستی نخوری!”

 

 

امروز و فردا

یک اصل مهم برای برای رسیدن به موفقیت ، آغاز است. کسی که مدام کار را به فردا موکول می کند، آنقدر این کار را تکرار می کند که یا هیچ وقت کار را انجام نمی دهد و یا زمانی به انجام آن مشغول می شود که دیگر به درد کسی نمی خورد.

منبع

دیدگاه خود را بنویسید

ارتباط با ما

  1. امور مشتریان : 02833322250
  2. سامانه هوشمند : 30002264
  3. قزوین، بلوار شهید لشکری، ساختمان افق، واحد 9

نماد الکترونیکی

logo-samandehi

خبرنامه