معیارهای رسیدن به موفقیت

مهمترین ویژگی  موفقیت، نظم و انضباط شخصی و مداومت در انجام امور است. نظم و انضباط شخصی به این معناست که با توجه به خصوصیات و توانمندی های خود کاری را که باید بکنید در زمان مقرر انجام دهید. چه این کار را دوست داشته باشید چه نداشته باشید.
باید بتوانید پس از تصمیم گیری، آنچه را که می خواهید دنبال کنید. باید بهای موفقیت را بپردازید. بارها و بارها این کار را بکنید تا سرانجام به هدف برسید. نظم و انضباط در هر مرحله از این مسیر ضروری است.

اهمیت نظم شخصی در برنامه ریزی

برای تعیین هدف در ابتدا به نظم و ترتیب نیاز دارید. برای برنامه ریزی جهت تحقق هدف نیز به نظم و ترتیب شخصی احتیاج است. همچنین برای این که هر روزتان را برنامه ریزی کنید، اولویت ها را مد نظر قرار دهید و روی مهمترین کارهایتان تمرکز کنید و کار را به اتمام برسانید، باید نظم و ترتیب داشته باشید.

باید نظم و ترتیب داشته باشید تا بتوانید همواره روی خودتان سرمایه گذاری کنید و شخصیت و حرفه خود را بهبود بخشید و آن چه را که باید، یاد بگیرید تا به اهدافی دست یابید که دستیابی به آن ها برای تان امکان پذیر است.  باید پولتان را پس انداز و سرمایه گذاری کنید تا در اتمام طول عمر استقلال مالی داشته باشید. برای حفظ و رسیدن به اهداف و رویاهای تان بدون هیچ ترس و نگرانی، باید نظم و ترتیب داشته باشید. برای داشتن واکنشی مثبت علیه مشکلات و شکست ها به جای عصبانیت به نظم نیاز دارید .

 

 

مداومت نظم شخصی در عمل است

شاید بزرگترین نمود نظم شخصی، مداومت داشتن در شرایطی است که با مشکلی رو به رو می شویم. مداومت، معیار مهمی در شخصیت فرد و توانایی او برای دستیابی به موفقیت به حساب می آید.

اگر هر دفعه که با مشکلات و ناملایمات رو به رو می شوید، مداومت به خرج دهید، این عادت را در خود پرورش داده و این گونه افتخار، قدرت وعزت نفس و شخصیت خود را ارتقا می دهید. قوی تر و مصمم تر شده و از نظم و ترتیب بیشتری برخوردار خواهید شد. در خود ویژگی آهنین موفقیت را ایجاد کرده و این ویژگی شما را به جلو حرکت داده و کمک می کند از موانع موجود بر سر راه اهدافتان عبور کنید.

 

 

مداومت نشان موفقیت است

تجار موفق از اراده و مداومت بسیاری برخوردارند و هر فردی که می خواهد در کارش به موفقیت برسد، باید توان غلبه بر ناملایمات را حتی اگر سال ها طول بکشد، داشته باشد تا به موفقیت برسد.

 

 

سرگذشت کتاب «حرکت به جلو» سوئت ماردن

در سال ۱۸۹۰ آمریکا با رکود بزرگی مواجه شد. شرکت ها یکی پس از دیگری ورشکست و کارکنان دسته دسته از کار بیکار شدند. یکی از تاجران نیز هتلش را از دست داد و تنها چیزی که برایش باقی ماند اندکی پول و وقت فراوان بود. وی تصمیم گرفت کتابی بنویسد و به مردم انگیزه بدهد که حتی در دشواری ها نیز به تلاش خود ادامه دهند.

اسم او اوریسون سوئت ماردن بود. او اتاق کوچکی روی یک اصطبل اجاره کرد و به مدت یک سال، شبانه روز به نوشتن مشغول شد. کتاب او با عنوان حرکت به جلو به صدها نفری اشاره داشت که علیرغم تمام ناملایمات، به تلاش خود ادامه داده تا به موفقیت رسیدند.
سرانجام کار کتاب به اتمام رسید. صبح روز بعد، صفحه آخر کتاب را نوشت و خسته و گرسنه به رستورانی رفت تا غذا بخورد. وقتی غذا می خورد، اصطبل آتش گرفت و اتاق او هم به کلی سوخت و کتاب نیز به خاکستر تبدیل شد. ۵۵۰۰ صفحه دست نویس او ناگهان از بین رفت.

 

 

هرگز تسلیم نشوید

او ابتدا به شدت دچار یاس و ناامیدی شد اما بعد فکر کرد که کتابش درباره مداومت و پشتکار بوده است. پس بار دیگر قلم به دست گرفت و نوشتن را شروع کرد. یک سال دیگر را نیز صرف نوشتن کتاب کرد. حاضر نشد تسلیم شود.

وقتی کتاب تکمیل شد، آن را به ناشرهای مختلف داد اما در سال سوم بحران اقتصادی، کسی به کتاب های الهام بخش اعتقادی نداشت. اوریسون رد شدن کتاب را پذیرفت و منتظر ماند تا شرایط بهتر شود. سپس به شیکاگو رفت و شغل دیگری پیدا کرد.
یک روز موضوع کتاب را با یکی از دوستانش در میان گذاشت. دوستش ناشری را می شناخت. ناشر کتاب را خواند و بسیار هیجان زده شد. او به این نتیجه رسید که این کتاب دقیقا همان چیزی است که مردم به آن احتیاج دارند. کتاب حرکت به جلو منتشر شد و در ردیف پرفروش ترین کتاب های آن زمان قرار گرفت. این کتاب منبع الهامی برای هزاران نفر بود.

بسیاری از بازرگانان و سیاستمدارن معتقدند این کتاب، آمریکا را به قرن بیستم رساند و تاثیر فراوانی بر افکار مردم داشت. اشخاصی مانند هنری فورد، توماس ادیسون، هاروی فایرستون و جی پی مورگان از این کتاب بهره های زیادی گرفتند.

 

 

پیوسته به حرکت خود ادامه دهید

اوریسون سوئت ماردن در کتاب خود می نویسد: «دو چیز لازمه موفقیت است. یکی دست به کار شدن و دیگری ادامه دادن.» او در کتابش نوشته است: «برای کسی که به قدرتش واقف باشد، شکستی در کار نیست. برای کسی که تلاش می کند،  شکست  بی معناست. برای مردمی که در پی هر بار زمین خوردن برمی خیزند، شکست مفهومی ندارد. آدم موفق کسی است که وقتی همه دست از تلاش بر می دارند، او به تلاش خود ادامه می دهد.»

 

 

مداومت بزرگترین سرمایه شماست

بزرگترین سرمایه شما توانایی تان در ادامه دادن به کار است وقتی سایرین دست از کار برمی دارند. بی سی فوربز، موسس مجله فوربز که در بدترین روزهای رکود اقتصادی مجله خود را به یک نشریه معتبر و بزرگ تبدیل کرد، می نویسد: «تاریخ نشان داده است که بیشتر افراد موفق پیش از رسیدن به موفقیت، با موانع زیادی رو به رو بوده اند. آن ها پیروز شدند زیرا از شکست هایشان مایوس نشدند.»

جان راکفلر که زمانی یکی از ثروتمندان خود ساخته بود، می نویسد: «گمان نمی کنم چیزی به اندازه مداومت در موفقیت انسان نقش داشته باشد.» کنراد هیلتون که کارش را با یک رویا در ذهنش و هتلی کوچک دررتگزاس آغاز کرد و بعدها بزرگترین شرکت هتلداری دنیا را تاسیس کرد، می گوید: «به نظر می رسد که موفقیت با عملکرد در ارتباط است. افراد موفق به حرکت خود ادامه می دهند. ممکن است اشتباه کنند اما دست از تلاش برنمی دارند.»

 

 

ناامیدی اجتناب ناپذیر است

انسان های باهوشی که برای رسیدن به علایق خود تلاش می کنند، به هر اقدامی دست می زنند تا مشکلات موجود در زندگی روزمره خود را به حداقل برسانند. با این حال، حتی در بهترین شرایط، مشکلات و ناامیدی ها وجود دارند که امری طبیعی است. مهم نیست چقدر در ساماندهی خود و فعالیت هایتان خوب عمل کرده باشید، به هر حال با ناامیدی، شکست و موانعی روبرو می شوید. هرچه اهدافتان چالش برانگیز تر باشد، احتمال مواجه شدن با مشکلات و ناامیدی نیز بیشتر است.

در اینجا تضادی وجود دارد: نمی توانید رشد کرده و به پتانسیل های خود برسید مگر این که با مشکلات روبرو شده و آن ها را به خوبی حل کرده و درس هایی از آن ها بیاموزید. بیشتر درس های بزرگ زندگی در نتیجه شکست و ناکامی به دست می آیند. بنابراین مشکلات به صورت غیرمنتظره و ناخواسته و علیرغم تلاش های شما روی می دهند. اما بدون وجود مشکلات نمی توانید رشد کنید و به اهداف بزرگ خود دست یابید.

 

 

مشکلات ما را امتحان می کنند

در طول تاریخ، متفکران بزرگ به این تضاد پرداخته اند و نتیجه گرفته اند که مشکلات معیار و محکی هستند که برای رسیدن به هر چیز ارزشمندی در زندگی باید ابتدا آن ها را پشت سر بگذارید. هرودوت، فیلسوف بزرگ یونانی می گوید: «مشکلات، ویژگی های انسان را به نمایش می گذراند که اگر وجود نداشتند، هرگز به نمایش گذاشته نمی شدند.» بهترین ویژگی شما از جمله قدرت،  شجاعت منش و مقاومت، زمانی به وجود می آیند که با بزرگترین چالش های زندگی تان روبرو هستید و به صورت مثبت و سازنده به آن ها واکنش نشان می دهید.

همه در هر مرحله ای از زندگی با مشکلاتی مواجه می شویم. تفاوت بین افراد موفق و سایر مردم صرفا این است که گروه اول از مشکلات برای قوی تر شدن استفاده می کنند اما گروه دوم اجازه می دهند مشکلات و ناملایمات آن ها را مایوس و ناامید کند.

 

 

موفقیت همیشه در یک قدمی شکست است

بزرگترین موفقیت ها همیشه پس از بزرگترین شکست ها و زمانی حاصل می شوند که می خواهید دست از کار بردارید. افراد موفق تاریخ همواره پس از بزرگترین ناکامی هایشان و درنتیجه مداومت و مقابله با ناامیدی به موفقیت رسیده اند. مداومت که اغلب آزمون مقاومت ایستادگی تلقی می شود، برای هر موفقیتی الزامی است.
اچ راس پرو که با ۱۰۰۰ دلار شروع کرد و به ثروتی بالغ بر ۳ میلیارد دلار رسید، می گوید: «اغلب مردم وقتی قدمی با موفقیت فاصله دارند، دست از کار می کشند. در آخر خط بازی را رها می کنند و در آخرین لحظه تسلیم می شوند».

قدرت مقاومت و دوام آوردن علیرغم تمام ناامیدی ها و شکست ها، ویژگی افراد موفق است. مداومت توانایی مقابله با مشکلات و تسلیم نشدن است.

منبع

دیدگاه خود را بنویسید

ارتباط با ما

  1. امور مشتریان : 02833322250
  2. سامانه هوشمند : 30002264
  3. قزوین، بلوار شهید لشکری، ساختمان افق، واحد 9

نماد الکترونیکی

logo-samandehi

خبرنامه