مهارت های ضروری در صحبت کردن

اولین قدم برای این که فرد کاملا با جذبه ای شوید این است که شنونده بزرگی شوید. به هر حال، دیر یا زود نوبت به شما خواهد رسید که صحبت کنید. آنچه می گویید و نحوه گفتن آن، اجزاء اصلی توانایی شما برای جذب کردن و ترغیب دیگران است. در این مطلب می خواهیم به یکی از مهارت های ضروری صحبت کردن یعنی تماس چشمی بپردازیم.

 

تجربه شخصی ران آردن درباره باجذبه صحبت کردن

دوست قدیمی و دوست داشتنی ام «دسیل ویلیامز» سال های زیادی است که به عنوان کارگردان موفق تئاتر مطرح است. من در بسیاری از کارهایش بازی کرده ام. او بدون شک یکی از باجذبه ترین افرادی است که تا به حال دیده ام.

آنچه در او مرا بیشتر تحت تاثیر قرار داد این بود که هر کلمه را با تایید، اشتیاق، علاقه، توجه، و محبت به زبان می آورد. او نظرات زیاد و محکمی داشت، اما همیشه آن ها را با احترام، به عنوان ابزاری برای تبادل ایده ها نه برای رقابت، بیان می کرد.

 

 

مهارت های ضروری صحبت کردن

زمانی مجله تایم بر رسانه های دیگر پیشی گرفت و اولین مصاحبه بزرگ خود را با میخائیل گورباچوف، رئیس جمهور وقت شوروی سابق انجام داد. توانایی او در بیان قدرتمند و محکم ایده هایش درباره اصطلاحات اقتصادی و سیاسی یکی از دلایل اصلی صعودش به ریاست جمهوری اتحاد مشاهیر شوروی سوسیالیستی بود. گزارشگر تایم یکی از قویترین مهارت های ارتباط را در او این گونه ذکر کرد: «اولین چیزی که در دیدار با رئیس جمهور گورباچوف متوجه آن می شوید حرارت، صداقت و قدرت چشمهایش است».

افراد کمی در استفاده از تماس چشمی، خوب عمل می کنند. ارتقای این مهارت برای افزایش توانایی خود در جذب دیگران مهم و حیاتی است.

 

 

تماس چشمی؛ نحوه نگاه کردن به افراد

قوانینی که برای تماس چشمی هنگام صحبت کردن به کار می روند با قوانینی که هنگام گوش کردن استفاده می شوند، فرق دارند. وقتی در یک گفتگوی دو نفره با فرد دیگری شرکت دارید، بیش از ۸۵ درصد از زمان گفتگو به چشم های فرد مقابل نگاه نکنید؛ نگذارید تماس چشمی تمام مدت فشار زیادی ایجاد کند. با تماس چشمی زیاد، فرد مقابل را شدیدا تحت فشار قرار می دهید؛ به جای این که باجذبه باشید، خیلی جدی به نظر می رسید.

چه احساسی دارید وقتی کسی با شما صحبت می کند و هرگز چشم هایش را از شما بر نمی دارد؟ این حالت می تواند ترسناک و تهدید آمیز باشد. به تبهکاران سینما توجه کنید که چگونه هنگام صحبت کردن از تماس چشمی انعطاف ناپذیر و خشک استفاده می کنند.

وقتی در یک گروه صحبت می کنید، باید نگاه خود را به نرمی از شخصی به شخص دیگر به نوبت تغییر دهید. از تماس چشمی استفاده کنید تا افراد را در آنچه می گویید شرکت داده، به نحوی که گویی آن ها را در گفت و گو وارد کرده اید. با هر کسی که صحبت می کنید باید قدرت علاقه و توجه شما را احساس کند.

 

 

راهکارهایی برای جذب دیگران

با هر کسی که صحبت می کنید به ویژه تماس چشمی خوب را تمرین کنید. مطمئن شوید که افراط نمی کنید. به چشم های فرد مقابل بیش از ۷۵ تا ۸۵ درصد از زمان گفتگو نگاه نکنید، در غیر این صورت این احتمال وجود دارد که فرد سلطه گری تلقی شوید. به چشم های فرد مقابل عمیق نگاه کنید نه سطحی؛ این روشی قطعی برای گفتن این جمله است: «می فهمم»!

منبع

دیدگاه خود را بنویسید

ارتباط با ما

  1. امور مشتریان : 02833322250
  2. سامانه هوشمند : 30002264
  3. قزوین، بلوار شهید لشکری، ساختمان افق، واحد 9

نماد الکترونیکی

logo-samandehi

خبرنامه