موفقیت و جنبه های مختلف آن

همه ما به پیشرفت و موفقیت معتقدیم و برای آن سعی و تلاش می کنیم، ولی گاه نتیجه آن چیزی نیست که ما می خواهیم. زیرا قواعد موفقیت را رعایت نمی کنیم. اگر خواسته باشیم تعریفی برای موفقیت ارائه دهیم باید آن را از دو جنبه ی فردی و اجتماعی بررسی کنیم.

 

موفقیت اجتماعی

موفقیت اجتماعی اینگونه می باشد که شما از دید دیگران انسان موفقی دیده بشوید، البته این نوع موفقیت، فردی هم محسوب می شوند.
این موفقیت به موفقیتی گفته می شود که جنبه های اجتماعی دارد، از نظر تعداد زیادی از افراد جامعه مورد قبول است و کسی که دارای ویژگی های زیر باشد یک انسان موفق محسوب می شود.

 

ثروت زیاد

کسی که دارای ثروت زیاد باشد علاوه بر اینکه فرد موفقی محسوب می شود از احترامی اجتماعی به خصوص بین اقوام، دوستان، همسایگان و همکاران برخوردار می شود.
ثروت نوعی قدرت اجتماعی است و فرد ثروتمند از رفاه بیشتری برخوردار است و سرمایه داران در مسائل سیاسی و اقتصادی جامعه هم تاثیر می گذارند. قاعدتاً افراد ثروتمند از رفاه بیشتری برخوردار هستند و امکانات تحصیلی، رفاهی و خدماتی مناسب تری در اختیار آنان می باشد.
البته این به منزله ی این نیست که پول و ثروت همیشه به سود انسان است بلکه استفاده های نادرست از آن منجر به زیان هایی هم می شود.

 

تحصیلات عالی

داشتن تحصیلات عالی یک نوع موفقیت اجتماعی محسوب می شود، البته تحصیلاتی که به یک شغل خوب منتهی شود. اینجا منظور از شغل، شغلی است که جایگاه اجتماعی خوبی دارد و جنبه ی مادی کم اهمیت تر می باشد.
به طور مثال یک استاد دانشگاه که عضو هیات علمی دانشگاه نیست شاید حقوق قابل توجهی نداشته باشد ولی در هر صورت دارای جایگاه اجتماعی بالایی است و مردم برای او احترام خاصی قائل هستند.

 

شغل خوب

این شغل می تواند انواع متفاوت داشته باشد.

شغل هایی با درآمد خوب مانند کارهای آزاد (شرکت رایانه ای، مرغداری، کارخانه ی تولیدی، پزشکی، روان شناسی، وکالت، طلافروشی و…) شغل هایی با درآمد متوسط یا زیاد و جایگاه اجتماعی زیاد (استاد دانشگاه، مشاور، رییس یا معاون یک نهاد دولتی یا خصوصی و…)، شغل های سیاسی – اجتماعی با درآمد خوب (نمایندگی مجلس، قاضی و…)، شغل های هنری که درآمد زا هستند (بازیگری، خوانندگی و…)

هنرمند بودن: هنر های درآمد زا (بازیگری و خوانندگی)، کم درآمد (شاعری، نویسندگی و…)، که در هنرمند بودن بیشتر جنبه ی شهرت و معروفیت مدنظر است.

ورزشکاران حرفه ای مثل کشتی گیران، فوتبالیست ها، کاراته کاران و… ( به خصوص قهرمانان المپیک،جهان، قاره و کشور) که بعضی از این ورزش ها پردرآمد و بعضی دیگر فقط جنبه ی افتخار آفرینی و شهرت دارند.

نخبگان کشور و جهان: دانشمندان، نوابغ فکری، روشن فکران، متخصصان برجسته، استادان موفق، مخترعان و… که در بعضی جهات جنبه مالی و در بعضی دیگر جنبه ی شهرت و افتخار آفرینی برای شخص و جامعه ی او مطرح می باشد.

 

موفقیت فردی

جنبه ی دیگر موفقیت، موفقیت فردی است. موفقیت فردی چیزی است که فرد از داشتن آن احساس خشنودی می کند، که این خشنودی می تواند صرفاً جنبه ی فردی نداشته باشد و می تواند رضایتی از جانب اطرافیانش و کسانی که با او در تعامل هستند از کار و فعالیت های او باشد. اما موفقیت فردی می تواند از نظر افراد مختلف متفاوت باشد و حتی می تواند چیزهایی که برای یک عده شکست محسوب می شود برای عده ی دیگری موفقیت به حساب آید.

برای یک دختر یا پسر جوان ازدواج با فرد دلخواهش ممکن است موفقیت بسیار بزرگی محسوب شود. در حالی که برای بعضی جوانان شاید ازدواج امری عادی محسوب شود و حتی برای بعضی ها مانعی برای پیشرفت شغلی، تحصیلی، هنری، ورزشی و… باشد.
برای مثال برای یک فرد معتاد ترک اعتیاد، یک جوان بیکار پیدا کردن شغلی مناسب، فرد پشت کنکوری قبولی در کنکور، فردی دیگر جدایی از همسری که او را درک نمی کند، فردی دیگر رسیدن به هدفی خاص، فردی دیگر گرفتن گواهی نامه رانندگی و … موفقیت محسوب شود.به طور خلاصه به تعداد افراد روی زمین می توان موفقیت های گوناگون تعریف کرد. در یک تعریف ساده موفقیت یعنی داشتن یک زندگی خوب و رسیدن به آرزو های معقول و مطلوب یک فرد.

 

موفقیت همه جانبه

برای رسیدن به موفقیت در همه زمینه ها باید مدتی طولانی تلاش کرد.
موفقیت های آنی و شانسی نمی توانند در همه جنبه های زندگی ما تاثیر بگذارند. به طور مثال کسی که یک ثروت هنگفت به او برسد نمی تواند رابطه ی خراب گذشته اش با خانواده یا دوستانش را درست کند و یا تحصیلات پایین و فرهنگ پایینش را با پول افزایش دهد.

انسانی موفق است که در همه جنبه های زندگی موفقیتی نسبی داشته باشد. در خانه مورد احترام اعضای خانه باشد، میان همسایگان و خویشاوندان آبرومند باشد، جایی که کار می کند کارفرمایان و همکارانش از او راضی باشند، خدا از دین و ایمان او راضی باشد و…
پس تلاش و کوشش افراد برای رسیدن به موفقیت و تمرکز آن ها بر روی یک بعد نمی تواند تاثیر زیادی بر سایر ابعاد داشته باشد.

منبع

دیدگاه خود را بنویسید

ارتباط با ما

  1. امور مشتریان : 02833322250
  2. سامانه هوشمند : 30002264
  3. قزوین، بلوار شهید لشکری، ساختمان افق، واحد 9

نماد الکترونیکی

logo-samandehi

خبرنامه