چگونگی دستیابی به اهداف

تلاشی ارزشمند است که هدفمند باشد، تلاش بی‌ هدف مانند پرتاب تیر در تاریکی است. یکی از موانع بسیار مهم موفقیت و کامیابی، ناتوانی افراد در تدوین اهداف می‌باشد. آن‌هایی که هدفی بر روی کاغذ نداشته باشند مقصدشان ناکجاآباد خواهد بود.

یک روش عالی برای موفقیت و مدیریت زمان  آوردن افکار روی کاغذ است. میزان کارایی افرادی که هدف‌دارند، در مقایسه با کسانی که میزان تحصیلات و توانایی برابر و یا حتی بهتر دارند اما به هر دلیل هدف‌هایشان را روی کاغذ نمی‌آورند ۵ تا ۱۰ برابر است. اهداف، استانداردها و الگوهای قابل‌قبول ارزیابی عملکرد را فراهم می‌کنند.

 

هدف

تصور کنید می‌خواهید عرض رودخانه‌ای را که آب با سرعت در آن جریان دارد بپیمایید ممکن است بدون هیچ وسیله و کمکی بتوانید به‌سختی عرض رودخانه را طی کنید، ولی بدون تردید جریان آب روی شما تأثیر می‌گذارد، شما را از مسیرتان منحرف می‌کند و به نقطه دیگری می‌رساند. درصورتی‌که می‌توانید با تکیه‌بر طنابی که ازیک‌طرف رودخانه به‌طرف دیگر کشیده شده است، به‌راحتی عرض رودخانه را طی کرده و درست به نقطه موردنظرتان برسید.

زندگی را به یک رودخانه خروشان تشبیه کنیم هدف همان نقشی را دارد که طناب هنگام عبور از رودخانه دارد. هدف به حرکت انسان ثبات و نظم می‌دهد و او را در مسیر صحیح نگاه می‌دارد و باعث می‌شود امواج خروشان زندگی نتواند او را به این‌سو و آن‌سو بکشاند. اگر به طناب اهدافتان محکم بچسبید دقیقاً به همان‌جایی در زندگی می‌رسید که در نظر داشته‌اید. نکته مهم این است که اگر برای زندگی‌تان هدف‌هایی تدوین نکرده باشید، باید وقت و انرژی خود را صرف رسیدن دیگران به اهدافشان بکنید.

 

خصوصیات یک هدف خوب
۱- دست‌یافتنی باشد

هدف باید بزرگ باشد؛ آن‌قدر بزرگ که در شما انگیزه ایجاد کند و شما را وادارد که برای رسیدن حرکت کنید و هرروزه تلاش و کوشش داشته باشید. این موضوع را نیز در نظر بگیرید که اگر هدفتان بسیار بزرگ و دست‌نیافتنی باشد هیچ انگیزه‌ای برای رسیدن به آن ایجاد نخواهد کرد.

 

۲- مشخص و روشن باشد

یک هدف خوب، هدفی است که مشخص و روشن باشد و بتوانید آن را حتی برای یک کودک نیز تعریف کنید. هدف باید برای شما اندازه، رنگ و احساس خاص خود را داشته باشد.

 

۳- قابل‌اندازه‌گیری باشد

خیلی از آدم‌ها در خیال خودشان مدام به این فکر می‌کنند که آدم موفقی می‌شوند و تمام اطرافیان به آن‌ها افتخار می‌کنند ولی همین افراد در دنیای واقعی نیستند و کوچک‌ترین تلاشی برای رسیدن به این خواسته‌ها انجام نمی‌دهند. هدف باید با مقیاس خاص خود قابل‌اندازه‌گیری باشد و هر آن، اگر کسی از شما پرسید هدفتان چیست به یک اندازه خاص به او توضیح دهید.

 

 

۴- مقید به زمان باشد

هدف باید به زمان خاص محدود باشد؛ یک‌زمان منطقی. اگر هدف شما در محدوده زمانی نامعقول قرار گیرد، بازهم شما برای رسیدن به آن تلاشی نخواهید کرد. مثلاً یک هفته به کنکور باقی‌مانده است و شما هدف خود را قبولی در رشته پزشکی قرار می‌دهید. آیا این زمان برای رسیدن به این هدف کافی است؟

 

 

۵- مکتوب و مدون باشد

هدف باید مکتوب و نوشته‌شده باشد. هدفی که نوشته‌نشده باشد فقط یک آرزو و رؤیاست و مطمئناً شما برای یک آرزو و رؤیا برنامه‌ای نخواهید داشت و برای رسیدن به آن منتظر شانس و اقبال می‌مانید.

 

 

۶- باید واقعی باشد

دلایل اصلی بی‌انگیزگی زمانی که هدف‌گذاری غیرواقع‌بینانه و خارج از توان فرد باشد وی احساس می‌کند زمانی که شروع به انجام کاری می‌کند ممکن است به ناکامی برسد، انگیزه‌اش کم می‌شود درنتیجه هدف‌گذاری‌ها باید واقع‌بینانه باشد و زمانی که احساس کردیم از انگیزه‌ای که داریم کاسته شده باید رفتار را تغییر دهیم و در اثر موفقیت‌هایی که کسب می‌کنیم انگیزه بازمی‌گردد. هدف خوب باید واقعی و منطقی باشد تا بتواند نیروهای درونی و بیرونی را برای آن به کار گیرد.

برای مثال شما یکی از اهداف خود را رسیدن به مقام ریاست جمهوری آمریکا قرار می‌دهید درحالی‌که این هدف در واقعیت اتفاق نخواهد افتاد زیرا در قوانین آمریکا این موضوع درج‌شده است که یک فرد بیگانه نمی‌تواند رئیس‌جمهور این کشور شود. درنتیجه، ذهن شما این هدف را پس خواهد زد.

 

 

تأثیر هدف گذاری و رؤیاپردازی بر زندگی آنتونی رابینز

آنچه باعث شد آنتونی رابینز در کمتر از ۵ سال به همه آرزوهای خود دست یابد، هدف‌گذاری و رؤیاپردازی بود. او در سن ۲۲ سالگی در آپارتمانی ۴۵ متری و در فقر کامل زندگی می‌کرد؛ به گفته خودش ظرف‌هایش را در وان حمام می‌شسته است، وزنش بالای ۱۲۰ کیلوگرم بود و زندگی مجردی فقیرانه داشت، ولی با یک هدف‌گذاری جاه‌طلبانه و دست‌یافتنی صاحب ویلایی زیبا و در کنار دریا و نزدیک جنگل، همسری زیبا و شایسته، سلامتی و وزن ایده آل اتومبیل گران‌قیمت و قدرت و محبوبیت شد.

در این قسمت، روش ۷ مرحله‌ای را برای رسیدن به اهدافتان پیشنهاد می‌کنیم که می‌توانید با استفاده از آن کارایی خود را ۲ تا ۳ برابر کنید.

 

 

مرحله اول: اهدفتان را روی کاغذ بیاورید

یک کاغذ بردارید و در آن مشخص کنید دقیقاً چه می‌خواهید. اهداف و افکارتان را روی کاغذ بیاورید. هر هدفی که روی کاغذ نیامده باشد فقط یک آرزو و رؤیاست و هیچ انرژی‌ای پشت آن قرار ندارد.

سعی کنید ده هدفی را که طی ۱۲ ماه آینده می‌خواهید به آن دست پیدا کنید را بنویسید. هدف باید دقیق باشد. مثلاً من پول می‌خواهم، جمله‌ای است مبهم؛ باید مقدار پولی را که می‌خواهید به دست آورید را نیز کاملاً مشخص کنید.

 

 

مرحله دوم: زمانی برای دستیابی به هدفتان تعیین کنید

برای دستیابی به هدف خود زمانی را مشخص کنید. ذهن انسان شیفته ضرب‌الاجل است تا همه نیروهای خود را فعال کند. اگر برای کاری تاریخ تعیین نکنید قطعاً آن را به تعویق خواهید انداخت.

 

 

مرحله سوم: تهیه فهرست

از تمام‌کارهایی که فکر می‌کنید برای رسیدن به هدفتان باید انجام دهید فهرستی تهیه کنید و اگر در آینده در این مورد کار جدیدی به ذهنتان رسید آن را به این لیست اضافه کنید.

 

 

مرحله چهارم: اولویت بندی کنید

فهرست را به یک برنامه تبدیل کنید. یعنی لیست کارهایی را که برای رسیدن به هدف تهیه‌کرده‌اید اولویت کنید و مشخص کنید چه‌کاری را باید قبل از همه و چه‌کاری را باید بعداً انجام دهید. با داشتن یک برنامه مکتوب و منظم توانایی شما بیشتر از فردی است که اهداف نامنظم و مبهمی در ذهن خویش دارد.

 

 

مرحله پنجم: اجرای برنامه

فوراً کارها را بر اساس برنامه شروع کنید. هر کاری که می‌خواهد باشد؛ فقط شروع کنید. برنامه متوسطی که بسیار خوب اجرا شود بسیار بهتر از برنامه‌ای عالی است که هرگز شروع نشود. اجرا و شروع برنامه بسیار مهم است.

 

 

مرحله ششم: تبدیل اهداف به بخش های کوچک

رسیدن به هر هدفی، حتی خیلی کوچک، به زمان کافی نیاز دارد و تدریجی است، اگر تلاش لازم را انجام می‌دهید ولی به نتیجه‌ای که می‌خواهید نمی‌رسید، ناراحت و نگران نشوید و به تلاش خود ادامه دهید. یک سؤال قدیمی وجود دارد که می‌گوید آیا یک فیل بزرگ را می‌شود خورد؟ جواب این است که بله؛ هرروز یک گاز.

تصمیم بگیرید برای آنکه قدمی به‌سوی هدف اصلی بردارید، هرروز کاری انجام دهید. این کار و فعالیت را در برنامه روزانه‌تان بگنجانید. برای مثال، هرروز چند صفحه در مورد هدف موردنظرتان مطالعه کنید. اگر هدفتان تناسب‌اندام است روزی نیم ساعت ورزش کنید؛ اگر هدفتان یادگیری یک‌زبان خارجی است، هرروز تعدادی مشخص واژه‌های جدید یاد بگیرید. یادتان باشد شهر رم یک‌شبه ساخته نشد.

 

مرحله هفتم: ارزیابی عملکرد

سعی کنید اقدامات خود را در پایان هرروز ارزیابی نمایید و درصد پیشرفت خود را در پایان هر هفته اندازه‌گیری کنید.

منبع

دیدگاه خود را بنویسید

ارتباط با ما

  1. امور مشتریان : 02833322250
  2. سامانه هوشمند : 30002264
  3. قزوین، بلوار شهید لشکری، ساختمان افق، واحد 9

نماد الکترونیکی

logo-samandehi

خبرنامه